Luna Medya
LightLink, LED Ekran Teknolojilerinde Yenilikçi Çözümler Sunuyor
LightLink, LED Ekran Teknolojilerinde Yenilikçi Çözümler Sunuyor

Lightlink olarak Türkiye’deki faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
LIGHTLINK 15 yıldır LED Ekran üretimi yapan bir fabrika ve 650 çalışanı olup 90 kişilik bir AR-GE ekibi var, bu sayede Çin’de uluslararası satış yapan üreticiler arasında yıllık bazda en çok üretim yapan fabrikayız. Bu güçlü ekibin verdiği referanslar ve destek ile hemen her sektöre hizmet verebilen ürünler üretiyoruz. Türkiye’de başta bilişim firmaları, reklam sektörü, inşaat firmaları ve mimarlar ile özel projelerde iç ve dış mekan projeler üzerine özel ürünler ile çalışmalar yapıyoruz. Aynı zamanda eğlence ve etkinlik sektörüne hizmet veren organizasyon ve teknik hizmet firmaları için kolay kurulum ve yüksek çözünürlük imkanı veren ürünlerimizin satış ve satış sonrası hizmetlerini veriyoruz. Müşterilerimize doğru ürünü ve doğru hizmeti sağlıyoruz.

Türkiye’de hangi ürün gruplarını satışa sunuyorsunuz?
Proje sektöründe özellikle AVM uygulamaları için dış mekan 10 mm piksel aralıklı yağmur ve kar gibi hava şartlarına dayanıklı LED paneller uzun yıllardır en çok satışını yaptığımız üründür, son zamanlarda 8 mm  piksel aralıklı dış mekan transparan LED panel satışlarımızda dikkat çekmeye başladı. Aynı zamanda eğlence sektöründe  kiralama amaçlı kullanılan ürünlerimizden farklı açılarda silindirik, içbükey ve dışbükey olabilen 2,9 mm ve 3,9 mm piksel aralıklı ürünlerimiz en çok sattığımız modeller arasındadır. Aynı zamanda dış mekanda 4,8 mm ve 5,9 mm piksel aralıklı ürünlerimiz farklı açılarda kurulabilme özelliği sayesinde özel alanlarda farklı çözümler sunmaktadır.  Son zamanlarda HD serisi olarak isimlendirdiğimiz 1,9 mm ve 1,6 mm piksel aralıklı ürünlerimize proje kullanımları için güzel bir ilgi var.

LED Teknolojileri alanında sunduğunuz çözümlerden bahsedebilir misiniz?
LED Teknolojisi gün geçtikçe incelen yapısıyla daha çok alana kolayca uygulanabiliyor. Her yüzeyi bir ekran yapabilme fikri ile çalışan sektör, ürünlerin en iyi çalışabilmesi için en kötü ortam şartlarına göre (yağmur/kar gibi hava şartları, nem/rutubet uygulama alanı şartları, ısınma/soğuma gibi teknolojik sorunlar) en iyi teknolojiyi geliştirerek çok hızlı ilerliyor. Dış mekan uygulamaları için dış mimariye uyum sağlayan özel paneller arka yüzeyin elverişliliğine göre ön yüzeyden bakma imkanı sağlayarak kolay montaj ve kullanım imkanı veriyor. Özellikle iç mekan çözümleri arasında mağaza vitrini gibi uygulamalarda transparan çözümler hem mağazanın görselliğini bozmuyor, hem de mağazada sunulan ürünlerin nasıl göründüğünü veya neye yaradığını görsel olarak müşterilerine sunuyor, aynı zamanda satışlara pozitif etkisi oluyor.   

LED ekranların tercih etmenin avantajları nelerdir?
LED ekranların en büyük avantajı her yüzeye istenilen her büyüklükte uygulanabilmesi, yüksek parlaklık ve çözünürlük etkisiyle daha çok ilgi çekmesi, gün ışığında dahi görüntü kalitesini kaybetmeden çalışması ve geniş görünüm açısıyla daha geniş kitleye hizmet vermesi tercih sebepleridir.

LED Ekranlar en çok hangi alanlarda tercih ediliyor?
Genellikle AVM’lerde görmeye alıştığımız LED Ekranlar, futbol/ basketbol sahalarında skorboard olarak, saha kenarlarında reklam yüzeyleri, tünel, metro, konut projelerinde tanıtıcı ve bilgilendirici olarak, mağazalarda reklam amaçlı olarak en çok tercih edilen alanlardır.

Yakın ve uzun dönemde ekran teknolojilerinde görülmesi beklenen yenilikler nelerdir?
Cam yüzeyin çok kullanıldığı projelerde ortamın dış mekan ile olan bağlantısını kesmemek için özellikle transparan  ürünler son yılların en popular ürünleridir, bu teknoloji daha da çok kullanılmaya devam edecek ve sektör bu ürünlerde kendini daha özel kullanımlar ile geliştirecektir. Yakın zamanda yapılan gelişmeler arasında hem transparan hem elastik yapılı ve uygulandığı alanın şeklini alan aynı zamanda transparan olarak arka yüzeyi gösterebilen özel ürünler üretilmeye başladı. Bu ürünler sadece reklam sektörü için değil aynı zamanda eğlence ve etkinlik sektöründe de ilgi odağı olacaktır. Aynı zamanda AVM ve benzeri mekanlar için zemine uygulanan (darbeye dayanıklı ve su geçirmez) ve interaktif özellikte (hareket takip eden ve harekete göre değişen) ekranlar reklam dünyasında yeni bir çığır açacaktır.  Aynı zamanda 1 mm piksel aralığında ve hatta 1 mm’inde altında üretilmeye başlanan LED ekranlar daha yüksek çözünürlüklerde daha güzel görüntü kalitesi anlamında uygulandığı alanlarda fark yaratmak için tercih sebebi olacağını düşünüyorum.