Luna Medya
SAMSUNG, LED Ekran Çözümleriyle Yeni ve En Son Teknoloji Deneyimi Yaratıyor
SAMSUNG, LED Ekran Çözümleriyle Yeni ve En Son Teknoloji Deneyimi Yaratıyor Digital Signage pazarında üst üste 7 yıldır global pazar lideri olan Samsung firması Satış ve İş Geliştirme Müdürü Göker Nurbeyler ile röportaj gerçekleştirdik.

Samsung Türkiye’deki faliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Samsung Electronics Türkiye bünyesinde, sektörde Digital Signage adıyla da bilinen profesyonel görüntüleme sistemleri ürün grubunun satış ve iş geliştirme müdürü olarak görev yapmaktayım.

Türkiye’de hangi ürün gruplarını satışa sunuyorsunuz?
Çözümlerimiz arasında kurumların iç ve dış mekanda ihtiyaç duyacakları her türlü endüstriyel görüntüleme sistemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında; kurum içi kapalı devre bilgilendirme ekranları, toplantı odası ve kapısı ekran çözümleri, akıllı tahtalar, dokunmatik yönlendirme ekranları, güneşe dayanıklı dış mekan görüntüleme çözümleri ve yakın zamanda çözüm sunmaya başladığımız iç ve dış mekan LED duvar çözümleri bulunmaktadır. Samsung olarak tüm bu sistemlerde yalnızca donanım değil, içerik ve ekranı lokasyon bağımsız uzaktan yönetebilen, sorunları önceden teşhis edip bilgilendirebilen Samsung MagicInfo yazılımını da sunmaktayız.

LED Teknolojileri alanında sunduğunuz çözümlerden bahsedebilir misiniz?
Digital Signage pazarında üst üste 7 yıldır global pazar lideri olan Samsung geçtiğimiz yıl itibariyle kendi pazarında bir başka lider firma olan ABD’li LED üreticisi YESCO Electronics’i bünyesine katmıştır. YESCO, 20 seneyi aşkın LED çözümleri deneyimi olan ABD’li, referans sayısı 2000’in üzerinde olan bir firmadır. Piyasada Las Vegas’daki dış mekan LED’lerin çoğunu kuran firma olarak da tanınmaktadır. Samsung böylece Digital Signage teknolojilerinde, LCD ve LED çözümleriyle birlikte, aynı servis ve kalite anlayışıyla uçtan uca görüntüleme çözümleri sunar hale gelmiştir. Samsung “PrismView” adındaki LED ürün portföyüyle P1.5 mm iç mekan çözümünden P25 mm dış mekan çözümlerine tam ürün gamı bulunmaktadır.

Samsung LED’in rakiplerinden ne gibi farkları bulunmaktadır?
Samsung PrismView’ın piyasadaki çözümlerden ilk ciddi tam anlamıyla kurulacak yere özel, terzi işi çözüm sunması. Bu çözümler en çok duvara kurulmakta ve her duvarın tipi, yapısı farklıdır. Samsung çözümü piyasadaki gibi küçük bloklar halinde getirilip kurulmak yerine fabrikada dev bloklar halinde üretilir, kurulur, test ve kalibrasyonları yapılır, dev bina giydirmeleri bile birkaç saatte hazır hale getirilir. Bununla birlikte Samsung piyasadaki en yüksek kalite diyod, güç kaynağı ve kontrol kartlarını kullanmaktadır. Böylece yüksek sıcaklık, nem ve zor hava koşullarında, 10 yılı aşkın bir kullanımda bile parlaklık ve renk değişimi minimumda kalır, mükemmel dimming performansı sunar. İç mekanda 10 bin ve dış mekanda 20 bin hz. üzeri bir tazeleme oranı sunabildiği için en hızlı videolarda bile akıcı ve mükemmel görüntü kalitesi sunar.

LED Ekranlar en çok hangi alanlarda tercih ediliyor?
LED ekranlar özellikle bina giydirmelerinde tercih edilirken, uzun ömür, esnek/bükülebilir yapısı ve çizgisiz kurulum sağlaması nedeniyle iç mekanda da artan bir trend haline geldi.

Yakın ve uzun dönemde profesyonel ekran teknolojilerinde görülmesi beklenen yenilikler nelerdir?
Profesyonel LCD görüntüleme teknolojilerinde yakın dönemde ilk dikkat çeken yenilik ayna ekranlar ve saydan (transparan ekranlar). Paneli ayna özelliğinde olan bir Samsung ayna ekrana 1.5 metre uzaktan bakarken estetik bir ayna görünümündeyken yaklaştığınızda sensor size algılayarak bilgi ve reklam yayını yapabiliyor, dikkati üzerinde topluyor. Saydam ekranlar ise arkası görülebilir yapıda olduğu için perakendecilik ve vitrin anlayışını tamamiyle değiştiriyor. Bunun yanı sıra digital signage’ın iyice hayatımıza girmesiyle dış mekanlardaki görüntüleme teknolojileri de çağa ayak uydurmakta. Samsung olarak güneş gözlüğüyle bile görülebilen anti polarize, darbelere dayanıklı, IP56 standardında, graffiti boyası tutmayan kabinli, kablosuz bağlantıya sahip dış mekan çözümleri sunabiliyoruz.